Medzinárodný deň knižníc, ktorý sa každoročne oslavuje 24. októbra, je príležitosťou na oslavu významu knižníc v našich životoch a v spoločnosti ako celku. Tento deň nás vyzýva, aby sme si pripomenuli, akú dôležitú úlohu zohráva čítanie a prístup k informáciám vo vzdelávaní, kultúre a osobnom rozvoji. Knižnice nie sú len miestom, kde si môžeme požičať knihy; sú to centrá vzdelávania, kultúrneho rozvoja a komunitnej interakcie. Aj my sme sa spolu so žiakmi 4. ročníka rozhodli pripomenúť si tento vzácny deň a vybrali sme sa dňa 28.10.2024 do Kysuckej knižnice v Čadci, kde sme sa nielen zoznámili s knižnicou a jej službami, ale zúčastnili sme sa aj nevšednej besedy pod názvom Dušičkovanie. Táto netradičná prezentácia prezradila žiakom čo je to strach, ako sa nebáť a ako so strachom bojovať. Samozrejme najšikovnejší čitatelia nemohli opustiť knižnicu bez nových kníh a do ich skúmania sa pustili už rovno na ceste nazad počas jazdy vlakom. Mgr. Zuzana Harantová
Novinky
Dušičkovanie
- 12
Bedminton - okresné kolo
- 6
V piatok 25.10. 2024 sa uskutočnilo okresné kolo v bedmintone chlapcov. Našim chlapcom v zložení Jakub Capek, Samuel Grochal a Adrián Skukálek sa darilo a obsadili pekné tretie miesto. Žiakov pripravoval p. uč. Ľubomír Kultan. Ďakujeme im za vzornú reprezentáciu našej školy.
Mgr. Slavomíra Stráňavová
Poďakovanie za úrodu
- 28
Jeseň sa u našich predkov niesla v znamení roľníckych prác, predovšetkým žatvy. Žatvu vnímali ako najváženejšiu udalosť roka. Začínala sa modlitbou a prosbou o Božiu pomoc a požehnanie doterajšieho úsilia. Na konci žatvy uplietli ženy dožinkový veniec, odovzdali ho gazdovi a vo vinšoch a piesňach si želali úspech vo všetkých oblastiach života. Takéto poďakovanie za úrodu si deti folklórneho krúžku pripravili v našej škole, čím si spolu s hosťami a milovníkmi folklóru pripomenuli kus našej histórie – ľudovú tradíciu našich predkov. Na záver vystúpenia pohostili všetkých prítomných skvelými dobrotami, čo k pravým dožinkom patrí. Zo srdca ďakujem maminkám detí, ktoré tieto dobroty pripravili a aj deťom, ktoré majú v krvi zachovávanie tradícií nášho krásneho Slovenska.
Anna Pagáčová
Medzinárodný deň školských knižníc
- 17
Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Wools, prezidentka medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, v roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Žiaci 6.A a 7.A v tento deň vymenili učebnice slovenského jazyka za knihy zo školskej knižnice, a tak si pripomenuli tento sviatok.
Mgr. Iveta Kordeková
1Deti z 1.A si pri príležitosti tohto dňa vytvorili krásne záložky.
Pravek - 6.A
- 10
Pravek v 6. triede
Na hodinách dejepisu je téma „Pravek“ veľmi vďačným námetom na realizáciu projektov. Pravek je najdlhšie obdobie ľudských dejín, a preto poskytol šiestakom dostatočné množstvo inšpirácií. Žiaci šiesteho ročníka sa statočne popasovali s touto tematikou a vytvorili veľmi pekné projekty. Každý projekt je pečaťou individuality, originality a estetického cítenia žiaka. Prezentácia vlastnej práce pred spolužiakmi je spôsob, ako prekonať trému a nadobudnúť určité sociálne zručnosti.
Mgr. Monika Vranová
Jeseň v ŠKD2
- 28
Šikana - prednáška v 5.A
- 9
Prevencia šikany: Dôležitá prednáška pre žiakov 5. ročníka
Dňa 23. októbra sa v základnej škole uskutočnila prednáška na tému šikanovania, ktorú zorganizoval školský podporný tím. Žiakov 5. ročníka prišla oboznámiť s touto problematikou príslušníčka policajného zboru, ktorá im poskytla cenné informácie o šikane, jej rizikách a závažnosti. Prednáška začala úvodom do základných pojmov súvisiacich so šikanou. Deti sa dozvedeli, že šikana môže mať rôzne podoby – fyzickú, psychickú, ale aj podobu kyberšikany. Policajtka im vysvetlila, aké vážne následky môže šikana mať nie len na obete, ale aj na páchateľov a celú spoločnosť. Žiaci mali možnosť aktívne sa zapojiť do diskusie a klásť otázky, čo im pomohlo lepšie pochopiť tému. Pozreli si aj náučné videá, ktoré ilustrovali rôzne formy šikany a možnosti jej prevencie. Tieto vizuálne materiály ich zaujali a pomohli im lepšie si zapamätať dôležité informácie. Jedným z najzaujímavejších momentov prednášky bolo, keď mali možnosť vyskúšať si putá. Prednáška ukázala, aké dôležité je rozprávať sa o týchto témach a podporovať prostredie, kde si deti navzájom pomáhajú. Školský podporný tím sa snaží neustále zvyšovať povedomie a prevenciu šikanovania, aby sa každé dieťa cítilo v škole bezpečne a pohodlne.
Ing. Jana Kužmová
školský podporný tím
Ponožkový október
- 9
"Ponožková krabica" sa nám krásne plní. Zbierame do konca októbra. Ďakujeme!
Pasovanie detí v ŠKD 1
- 44
Tematický deň - Deň jablka
- 105
Blokové vyučovanie v 8.A na tému „Jablko“: Inovatívny prístup k vzdelávaniu
Dňa 18. októbra sa trieda 8.A zúčastnila netradičnej formy vzdelávania – blokového vyučovania na tému „Jablko“. Táto aktivita bola súčasťou pilotného programu zavádzania kurikulárnej reformy, do ktorej je naša škola zapojená. Hlavnou myšlienkou tejto formy výučby je prepojenie viacerých predmetov, a tak žiaci mali možnosť počas dňa prepájať svoje vedomosti zo slovenského, anglického, nemeckého jazyka a biológie.
Vyučovanie začalo spoločnou rannou komunitou, kde sa žiaci dozvedeli všetky potrebné informácie o priebehu dňa a pravidlách, ktorých sa mali držať. Počas tejto aktivity boli rozdelení do menších skupín, pričom každá skupina si náhodne vyžrebovala svoju učebňu. Následne sa presunuli do jednotlivých miestností, kde ich čakal 60-minútový blok plný objavovania, bádania a tvorenia. Každá miestnosť bola zameraná na iný predmet, no všetky sa spájali s centrálnou témou – jablko.
Anglický jazyk: Životný cyklus jablka
V miestnosti venovanej anglickému jazyku sa žiaci najskôr pozreli na náučné video o životnom cykle jablka a jeho jednotlivých častiach. Toto video im pomohlo zoznámiť sa s novou slovnou zásobou, ktorú využili v nasledujúcich aktivitách. Po zhliadnutí videa nasledovalo čítanie s porozumením, kde pracovali s textom a riešili úlohy k téme. Výsledkom tejto fázy bolo grafické znázornenie životného cyklu jablka pomocou Bubble Map. Posledná časť bloku v anglickom jazyku bola venovaná tvorbe vlastných krátkych textov, samozrejme na tému jablko. Tieto texty si žiaci neskôr vypočuli prostredníctvom aplikácie Suno, ktorá umožnila prehrať ich výtvory v audio podobe.
Slovenský jazyk
Na slovenskom jazyku sme sa preniesli do čias minulých, keď si naši predkovia spríjemňovali život piesňami, riekankami, prísloviami, porekadlami a rozprávkami. Po vypočutí rozprávky O jabĺčku sme si precvičili počúvanie s porozumením a zoradili sme obrázky podľa deja. Potom nasledovali priraďovačky o jablkách zašifrované v prísloviach a porekadlách. Najväčšiu radosť však priniesla krátka dramatizácia rozprávky s poučením pre všetkých. Deti sa zmenili na lesné zvieratká, nacvičovali, predvádzali a svoje herecké umenie prezentovali nasledujúci deň pri rovesníckom vyučovaní pre žiakov 1.-5. ročníka.
Biológia
V biologickom bloku sme na základe indícií priraďovali súvisiace pojmy, triedili informácie a vytvárali pojmové mapy. Tak sme si preopakovali všetko podstatné o jabloni a jej plodoch - jablkách. Náročnú vedomostnú časť nám spestrili zábavné pohybové aktivity a úlohy v nemeckom jazyku. Po krátkom oddychu dostali zelenú naše zmysly. Preskúmali sme jablko zvnútra, spoznávali najznámejšie odrody a ich znaky, pozorovali peľové zrnká a piestik mikroskopom. Najväčším prekvapením bola však pre všetkých rôzna chuť jednotlivých odrôd jabĺk pri ich ochutnávke.
Záverečná komunita a úniková hra
Blokové vyučovanie vyvrcholilo záverečnou komunitou, kde si žiaci overili svoje vedomosti prostredníctvom únikovej hry. Cieľom hry bolo pomocou nadobudnutých vedomostí vyriešiť kód, ktorý ich doviedol k záveru, že "učenie vôbec nemusí byť mučenie". Z tejto aktivity si odniesli nielen množstvo vedomostí, ale aj zážitok zo zábavnej formy učenia.
Na záver žiaci poskytli anonymnú spätnú väzbu, v ktorej odpovedali na niekoľko otázok týkajúcich sa priebehu dňa. Z ich odpovedí vyplynulo, že táto forma vyučovania sa im veľmi páčila a tešia sa na ďalšie podobné aktivity.
Vďaka úspechu u žiakov vieme, že takéto inovatívne prístupy majú veľký potenciál. Postupne budeme blokové vyučovanie zavádzať do nášho vzdelávacieho procesu, aby sa stalo pevnou súčasťou výučby.
Ing. Jana Kužmová, Mgr. Ivana Nekorancová, Mgr. Anna Pagáčová