25. novembra sa oslavuje pamiatka Kataríny Alexandrijskej, ktorá sa narodila v roku 289 n.l. v Alexandrii, v Egypte. Katarína je patrónkou univerzít, filozofov, ošetrovateliek, mladých dievčat, umierajúcich a tiež všetkých povolaní, pri ktorých hrá koleso významnú úlohu (mlynári, lodníci a pod.). Svätica býva často zobrazovaná s celým, alebo zlomeným kolesom. Bola totiž mučená špeciálnym nástrojom, pozostávajúcim zo štyroch ostnatých kolies. Podľa legendy bola Katarína nielen múdra a krásna, ale aj veľmi zbožná. Ku kresťanskej viere ju priviedol pustovník, ktorý ju aj pokrstil.
Tradície:
Ženy ako hostia boli v domácnostiach nevítané. Ak by na Katarínu ako prvá prišla do domu žena, znamenalo by to pohromu pre gazdinú. Hrozilo, že sa jej celý rok bude rozbíjať hlinený riad. V tieto dni chodievali po dedine chlapci „s oceľou“. Zväčša predniesli vinš: „Priniesol som oceli, žeby sa vám misky nebili“.
Bolo zakázané pracovať so všetkým, čo malo kolesá. Nesmelo sa mlieť v mlynoch, nemal byť žiaden povoz, nemohlo sa ani priasť na kolovrátkoch.
S Katarínou boli späté aj posledné, tzv. katarínske tancovačky, pred nadchádzajúcim adventom, ktorý svadby a zábavu ako spev či tanec zakazoval. Na týchto zábavách zväčša platilo „ženské právo“, čo znamenalo, že to boli práve ženy, ktoré si vyberali svojich tanečníkov, vyplácali muzikantov a mali na starosti aj občerstvenie.
Veľmi obľúbená bola ľúbostná mágia, páranie peria.
Pranostiky:
Na Katrenu teplo, to nedrobre býva, potom o Jozefe sneh pole prikrýva.
Na svätú Katarínu schovajme sa pod perinu.
Katarína keď je v blate, Kračún (Štedrý deň) bude stáť na ľade.
Katrena hudcom husle berie. (odkaz na nastupujúci advent)
Zdroj:
https://vedator.space/historia-a-tradicie-na-katarinu/