Blokové vyučovanie - Čas: Zábavné a vzdelávacie dobrodružstvo pre žiakov 5. ročníka
Dňa 2. 12. 2024 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili zaujímavého a pútavého blokového vyučovania na tému Čas. Cieľom bolo nielen rozšíriť vedomosti, ale aj zábavným spôsobom podporiť kreativitu a tímovú spoluprácu. Tentoraz sme prepojili geografiu, matematiku, dejepis, anglický jazyk a telesnú výchovu.
Geografia a matematika: Základy času a tvorba meradiel
Prvý blok sa venoval geografickému a matematickému pohľadu na čas. Žiaci sa dozvedeli, čo znamenajú základné časové jednotky ako deň, mesiac a rok v súvislosti s pohybmi Zeme. V matematike sa naučili ako správne premeniť tieto jednotky a posúdiť, ktoré výroky o čase sú pravdivé a ktoré nepravdivé. Zároveň si v rámci tvorivej aktivity zostrojili svoje vlastné meradlá času – sviečky, ktoré im pomohli vizualizovať plynutie času.
Dejepis: Cesta do minulosti
V ďalšom bloku sa žiaci ponorili do histórie. Po pútavej prezentácii, ktorá im predstavila kľúčové historické obdobia, sa vydali na cestu časom. Navštívili rôzne historické obdobia a spoznali symboly, ktoré s nimi súvisia od praveku až po súčasnosť. Dozvedeli sa, čo je časová priamka a ako funguje. Na záver si žiaci vytvorili vlastné časové priamky, pričom využívali obrázky, knihy aj digitálne zdroje. Každý projekt bol jedinečný, plný kreativity a historických poznatkov.
Anglický jazyk: Čas v angličtine
V anglickom jazyku sa deti učili ako hovoriť o čase v angličtine prostredníctvom videa, ktoré im pomohlo osvojiť si základnú slovnú zásobu. Učili sa správne povedať koľko je hodín a rozvíjali svoje jazykové zručnosti prácou s textom. Veľkým úspechom bola súťaž na portáli Kahoot, kde si žiaci preverili svoje geografické aj matematické vedomosti. Záver hodiny patril tvorbe vlastných piesní v aplikácii Suno, vďaka čomu si deti mohli vychutnať nielen vzdelávací, ale aj zábavný aspekt vyučovania.
Telesná výchova: Zábavné pohybové aktivity
Posledný blok bol venovaný telesnej výchove, ktorá bola skvelým spôsobom, upevnenia všetkých nadobudnutých vedomostí. Žiaci sa zapojili do kreatívnych a zábavných didaktických hier, kde simulovali pohyb ručičiek na hodinách alebo sa stali planétami slnečnej sústavy. Prekonávali prekážkové dráhy a to všetko dopĺňala veľká dávka zábavy a tímovej spolupráce. Telesná výchova tak nebola len o pohybe, ale aj o spájaní vedomostí zo všetkých predchádzajúcich blokov.
V záverečnej komunite si deti overili nadobudnuté vedomosti v únikovej hre a ako odmenu pre všetkých učiteľov nám venovali krásnu spätnú väzbu.
V našej škole sa v rámci novej reformy snažíme blokové vyučovanie zaradiť do vyučovacieho procesu. Jedná sa o veľmi dynamickú a hlavne zábavnú formu vyučovania, ktorá žiakom umožňuje získavať komplexné vedomosti a zručnosti z rôznych oblastí.
Ing. Jana Kužmová, Mgr. Eva Gabrišová, Mgr. Monika Vranová, Mgr. Slavomíra Stráňavová