Testovanie 9 - 2025
TESTOVANIE 9-2025
Oznamujeme Vám, že dňa 19. marca 2025 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov ZŠ.
Organizátor: Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania
Časový harmonogram Testovania 9-2025
Matematika
8.00 – 8.10 h (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie OH a pomocných papierov
8.10 – 8.20 h ( 10 minút ) – rozdanie testov, oboznámenie sa s testom
8.20 – 9.50 h ( 90 minút ) – administrácia testu
9.50 – 9.55 h ( 5 minút ) – zozbieranie testov, OH a pomocných papierov
9.55 - 10.20 h ( 25 minút ) – prestávka
Slovenský jazyk a literatúra
10.20 – 10.25 h ( 5 minút ) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH
10.25 – 10.35 h ( 10 minút ) – rozdanie testov, oboznámenie sa s testom zo SJL
10.35 – 11.45 h ( 70 minút ) – administrácia testu
11.45 – 11.50 h ( 5 minút ) – zozbieranie testov a OH
Povolené pomôcky: pero, ktoré píše namodro, rysovacie pomôcky, kalkulačka
Nepovolené pomôcky: zošity, učebnice, výpisky, tabuľky, mobil , smart hodinky a iné študijné materiály
Za tajomstvami divadla
- 70
Objavná cesta piatakov sa začala priamo na mieste, kde divadlo vzniká - v najstaršom profesionálnom bábkovom divadle na Slovensku - v Bábkovom divadle Žilina. Mali možnosť vyskúšať si hľadisko, preskúmať javisko a ako ozajstní diváci zažiť pravé divadelné predstavenie na vlastnej koži. Pozreli si inscenáciu Trafená hus, ktorá vznikla podľa bábkovej hry Bodaj to hus kopla! úspešnej poľskej dramatičky Marty Guśniowskej. Hra sa s veľkou dávkou humoru dotýka tém ako hľadanie zmyslu života či šťastia, ktoré nás môže stretnúť, keď to najmenej čakáme. Po tomto umeleckom zážitku čakala deti stála expozícia Bábky v podkroví, ktorú ponúka Rosenfeldov palác. Tá nám pootvorila dvere do tajomného sveta bábok a priblížila skutočný divadelný svet. Tu sme kráčali po chodníku plnom histórie, stretli rôzne typy bábok, ocitli sa za oponou či v tieňovom divadle, odfotili sa ako Pipi, zahrali sa na dramatika alebo s drakom a stali sa tak naozajstným bábkarom. A aká by to bola návšteva nášho krajského mesta bez posedenia v McDonalde? Deti si pochutnali na dobrotách, ktoré si nakúpili a plní zážitkov cestovali domov.
Anna Pagáčová, Ivana Nekorancová
80. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim
27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim. Ľudské utrpenie, úzkosť, bolesť, strach, nepredstaviteľná hrôza, hlad a smrť boli neoddeliteľnou súčasťou života väzňov v tábore.
Pre šiestakov bola pripravená aktivita o tomto tábore. Krátka prednáška doplnená dokumentárnym filmom o živote v Osvienčime nás vrátila do krutej reality 2. svetovej vojny. Žiakov táto problematika oslovila – nechápali, ako môže človek tak veľmi ublížiť inému človeku a ničiť jeho dušu i telo.
Aj keď už uplynulo mnoho rokov od oslobodenia tábora a preživších je čoraz menej, je veľmi dôležité pripomínať si tieto hrôzy, ktoré sa diali. Záverečnou časťou aktivity bolo vytvorenie spoločného plagátu.
Život v pokoji a mieri nie je samozrejmosťou, a preto si treba vážiť každú pekne prežitú chvíľu.
Mgr. Monika Vranová
Zdravý životný štýl - zážitkovo - rovesnícke vyučovanie
- 8
Stanovisko Pohyb
39Stanovisko Strava
14Stanovisko Nebezpečné návyky
Na základe predchádzajúcich skúseností sme opäť zorganizovali rovesnícke zážitkové vyučovanie pre žiakov 9. B a 4. A na tému Zdravý životný štýl. Táto forma vzdelávania prináša jedinečný priestor na spoluprácu medzi staršími a mladšími žiakmi, pričom cieľom bolo naučiť sa nové veci i zažiť radosť z učenia a vzájomnej inšpirácie.
Rovesnícke vyučovanie má mnoho výhod – podporuje vzťahy medzi žiakmi, buduje u detí charakter, zlepšuje vzájomnú spoluprácu, posilňuje sebavedomie a pomáha predchádzať šikane. Praktické aktivity navyše motivujú, prepájajú teóriu s praxou a rozvíjajú kritické myslenie a základné zručnosti.
Vyučovanie prebiehalo na troch stanoviskách – Strava, Pohyb a Nebezpečné návyky.
Pohyb: V tejto miestnosti sa žiaci so zaviazanými očami prešli po dráhe z reflexných koberčekov, aby si precvičili vnímavosť voči okoliu. Svoje pocity si potom graficky znázornili a spoločne zazdieľali. Okrem toho si mohli vyskúšať svoju odvahu pri „páde dôvery,“ kde sa učili dôverovať spolužiakom. Vyrobili si vlastné švihadlá a na záver si všetci spoločne zatancovali.
Strava: Žiaci diskutovali o výžive, tvorili zdravý jedálny lístok a triedili nápovedné obrázky v anglickom jazyku na zdravé a nezdravé, argumentovali. V tomto bloku si pripravili ovocné, zeleninové a syrové špízy, ktoré si spoločne vychutnali.
Nebezpečné návyky: Tu si pozreli video o škodlivých návykoch a diskutovali o ich rizikách a dopade na ľudské telo. Reflexia im umožnila výmenu názorov. Ďalej museli rozhodnúť o pravdivosti výrokov. V tvorivej časti si spoločne s deviatakmi vytvorili príbehy podľa predloženého scenáru na lepšie pochopenie dopadov nezdravých návykov.
Starší žiaci si precvičili zodpovednosť a mladším poskytli inšpiratívny príklad. Tento štýl výučby umožňuje zapojiť všetky zmysly a podporiť praktické učenie, ktoré si deti ľahšie zapamätajú. Veríme, že si odniesli nielen nové poznatky, kopu zážitkov, ale aj motiváciu pre zdravý životný štýl.
Napísali nám: „Veľmi ma to bavilo... " „Bolo to super zábavné....." „Bola to sranda a štvrtáci sú super...." „Ak je to dobre zrobené, je to super náučné...." „Bolo to veľmi zaujímavé a prínostné..." „The best..." „Paráda...." Bavilo ma to...." „Bolo to príliš krátke, chceme to mať dlhšie..." „Chceme, aby to bolo každý deň....."
Ing. Jana Kužmová, Mgr. Zuzana Harantová, Mgr. Katarína Konečná
Projekty na hodinách vlastivedy
- 14
Žiaci štvrtého ročníka na hodinách vlastivedy vytvorili projekty regiónov a oblastí, o ktorých sme sa učili. Zakreslili dané informácie o pamiatkach a zaujímavostiach do projektových domčekov. Dozvedeli sme sa, čo sú kamenné gule v Megoňkách , Slovenský orloj na Kysuciach, čo sa nachádza v Brezovej pod Bradlom, že máme ufo reštauráciu v Bratislave. Hovorili sme si o národných jedlách a chránených výrobkoch. Jedným z nich je skalický trdelník a liptovská bryndza. Povedali sme si povesti o Trenčianskom hrade, Čachtickom hrade a mnoho ďalšieho. Výsledkom boli veľmi pekné projekty.
Mgr. Stráňavová
Náš Valentínsky deň
- 34
Deň svätého Valentína sa v našej škole niesol v duchu porozumenia, pomoci, priateľstva a dobrej nálady. Trochu netradičné vyučovanie si dnes vyskúšali naši mladší žiaci, ktorí pracovali, vymieňali si svoje vedomosti, skúsenosti v zmiešaných skupinách. Po rannej zoznamovačke sa pustili do práce a dnes ich úlohou nebolo učiť len seba ale i svojich kamarátov. Každý z nich dnes pomoc nielen prijal,ale i ponúkol. Spoločné riešenie úloh upevňovalo nielen ich vedomosti ale tiež formovalo ich charakter. V závere vyhodnotili svoju prácu a navzájom si vymenili malé poďakovania a sladkú odmenu. Keďže práca v zmiešaných skupinách všetkých veľmi bavila, určite túto formu vyučovania radi zopakujeme.
Mgr. Mária Sulková
Deti pracovali v zmiešaných skupinách od 1. až po 3.ročník . Riešili Valentínsky príbeh. Pracovali so zrkadlami, vyrobili si Valentínku a na záver do srdiečok na tabuli zhodnotili dnešné aktivity.
Mgr. Anna Sulková
10165ŠKD1
16ŠKD 2
Prajeme Vám mnoho lásky...
- 29
Kysucké múzeum pripravilo pri príležitosti obľúbeného sviatku sv. Valentína tematickú hodinku plnú zaujímavých informácií a kreatívnej činnosti pod názvom Prajeme Vám mnoho lásky.
Naši šiestaci si pozreli komentovanú prezentáciu na tému svadobných pozdravov, ako symbolu priania lásky, šťastia a porozumenia v manželstve. Dozvedeli sa, ako vyzerali svadobné priania v období antiky, či stredoveku, kedy sa začali používať prvé pohľadnice a samozrejme reč bola i o tradičných telegramoch. Po prezentácií nasledovala tvorivá dielňa, kde si deti vyskúšali rôzne techniky a vyrobili pozdrav pre svojich milovaných.
Mgr. Ivana Nekorancová, Ing. Jana Kužmová
Valentínska pošta
- 32
Tento výnimočne láskavý deň neostal ani u nás v škole bez povšimnutia. Každý z nás mal možnosť vložiť svoju priazeň či vďaku do svojej VALENTÍNKY. Tie ich adresátom bezpečne doručili naši "valentínski poštári". Veľmi sa tešíme, že ste sa i vy rozhodli potešiť svojich kamarátov, blízkych i pani učiteľky a pánov učiteľov. Veríme, že každého táto láskavosť potešila a urobila mu deň krajším. Len nezabúdajme, že takéto drobné pozornosti a vyjadrenia blízkosti si zaslúži každý jeden deň, nie iba 14. február.
Krásny Valentín!