Dňa 27.3.2025 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili blokového vyučovania z predmetov prírodoveda a slovenský jazyk. Témou blokového vyučovania bolo lesné spoločenstvo. Žiaci sa rozdelili do 2 skupín a išli pracovať na pridelených aktivitách.
V úvode blokového vyučovania z prírodovedy mali aktivitu na zistenie počiatočných informácii z lesného spoločenstva. Daná aktivita sa volá snehová guľa, kde si postupne žiaci dopisovali informácie o lesnom spoločenstve od spolužiakov. Potom svoje zistenia prezentovali. Následne sa vydali na pátračku po lesných plodoch, listoch stromov a kôre, ktoré museli priradiť k vybraným druhom. Potom aktívne a samostatne vyhľadávali informácie z encyklopédií a na tabletoch o zvieratkách a stromoch. Informácie zapisovali na pripravené kartičky. Ďalšou aktivitou bolo rozdelenie obrázkov rastlín, bylín a krov do skupín. Nakoniec sa zahrali pexeso a vytvárali čo najviac slov z písmen na pojmy z lesa. Počas celého bloku nám voňala v ovzduší vôňa smreka z difuzéru a hrala príjemná hudba na tému lesa, aby žiaci zapojili do aktivít všetky zmysly, vrátane sluchu a čuchu.
Na hodinách slovenského jazyka sme nadviazali na učivo, ktoré žiaci preberali v rámci prírodovedy. Hodina bola nielen poučná, ale aj plná zábavy a kreativity, keďže žiaci lúštili tajničky a celá téma bola podaná vo forme rozprávky, ktorá vzbudila v deťoch veľký záujem.
Tento spôsob výučby, ktorý sa vyznačuje intenzívnym, dlhším blokom času venovaným jednej téme, umožnil žiakom hlbšie sa ponoriť do obsahu témy a rozvíjať svoje jazykové, analytické aj tvorivé schopnosti.
Blokové vyučovanie na hodine slovenského jazyka sa ukázalo ako veľmi efektívna forma výučby. Žiaci sa nielen naučili o lesných spoločenstvách, ale tiež rozvíjali svoje písomné a ústne vyjadrovacie schopnosti, schopnosť pracovať vo dvojici a využívať svoje kreatívne myslenie, keďže aj jednou z úloh bolo vytvorenie krátkej básne, ktorú si žiaci pred sebou prečítali.
Hodina bola skvelým príkladom toho, ako možno prostredníctvom blokového vyučovania nielen priblížiť žiakom prírodovedné témy, ale aj posilniť ich jazykové schopnosti a kreativitu.
V závere blokového vyučovania nám žiaci poskytli spätnú väzbu. Takéto vyučovanie sa im veľmi páčilo, radi by si ho zopakovali, rovnako sa im páčili aktivity na hodinách prírodovedy aj slovenského jazyka.
Mgr.Stráňavová, Mgr.Harantová