O Svetovom dni Downovho syndrómu
21. marca 2006 bol na podnet organizácie DSI (Down Syndrome International) a EDSA (European Down Syndrome Association) vyhlásený prvý Svetový deň Downovho syndrómu. Tento deň by mal v spoločenstvách jednotlivých krajín poslúžiť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom. Od roku 2006 si ho každoročne pripomína viac ako 65 krajín sveta vrátane Slovenska.
Prečo práve dátum 21. 3. ?
Pre toto. Dedičná informácia človeka je zapísaná do chemického jazyka deoxyribonukleovej kyseliny (DNA). DNA je uložená v štruktúrach bunkového jadra, v chromozómoch. Jadro zdravej bunky človeka obsahuje 46 chromozómov usporiadaných v pároch (23 pochádza od otca a 23 od matky). Na uľahčenie identifikácie sa jednotlivé chromozómové páry označujú číslami od 1 do 23.
Pri spojení vajíčka a spermie vznikne vzájomnou kombináciou 23 materských a 23 otcovských chromozómov zárodok, ktorý má opäť 46 chromozómov. Teda tak je to bežne, ale niekde môže v rámci tohto procesu nastať náhodná „chyba“. A tak je to aj v prípade, keď sa na chromozóme 21 nahromadí genetický materiál a nevznikne pár, ale vytvorí sa nadbytočná kópia chromozómu a namiesto dvoch vzniknú rovno chromozómy 3, teda vznikne trizómia chromozómu 21. Táto trizómia chromozómu 21 je podstatou Downovho syndrómu. Vzniká náhodne, spontánne a nedá sa predvídať. Ľudia s Downovým syndrómom teda majú na tom najmenšom chromozóme – chromozóme 21 až 3 jeho kópie namiesto dvoch, preto na rozdiel od bežných ľudí každá ich bunka obsahuje namiesto 46 chromozómov 47. Všimli ste si tie čísla? 21 a 3 – preto 21. 3.
Výzva Svetového dňa Downovho syndrómu na rok 2024
#EndTheStereotypes
Čo je vlastne stereotyp?
Stereotyp je pozitívna alebo negatívna predstava, ktorá je často nepresná a nesprávna. Je založený na obmedzených informáciách alebo jednotlivých skúsenostiach. Napriek tomu je veľmi ťažké vytvorený stereotyp zmeniť.
Aká je skutočnosť?
Každý človek s mentálnym znevýhodnením má individuálnu identitu, záujmy a schopnosti ako každý iný. Downov syndróm je iba niečo, čo túto komunitu spája. Nedefinuje ju.
Skončime so stereotypmi!
Všetci sme rozdielni a zároveň rovnakí. Zaslúžime si rovnaké príležitosti, zaobchádzanie aj miesto v spoločnosti. Zahoďme stereotypy, spojme naše odlišnosti a vykročme spoločne k inklúzii.
Zdroj: https://downovsyndrom.sk/v16/node/2488https://downovsyndrom.sk/v16/node/2488