Preventívne workshopy
Žijeme v dobe, v ktorej si už ani nevieme poriadne predstaviť život bez mobilných telefónov. Týka sa to aj detí, ktoré už od útleho veku trávia veľa času na týchto zariadeniach – či už hrajú rôzne hry, alebo sú na sociálnych sieťach. Mnohí z nich sú na telefónoch celé hodiny nielen cez deň, ale aj v nočných hodinách. V dôsledku toho sa u detí vyvíja závislosť na mobilných zariadeniach, ktorá sa stáva čoraz vážnejším celosvetovým problémom. Nomofóbia je najmodernejšia fóbia a označuje extrémny strach z toho, že nebudete mať vlastný mobilný telefón alebo ho nebudete môcť používať. Niektorí odborníci prirovnávajú túto závislosť k závislosti na heroíne.
Ďalším fenoménom tejto modernej doby je čoraz častejšie sebapoškodzovanie u detí a mládeže, ktorým riešia problémy rôzneho druhu.
Školský podporný tím preto požiadal Centrum poradenstva a prevencie v Čadci o usporiadanie preventívnych aktivít s našimi žiakmi. Odborné pracovníčky CPP zrealizovali dňa 19.11.2024 dva dvojhodinové workshopy. Prvý sa týkal sebapoškodzovania a zúčastnili sa ho žiaci 7. ročníka. Vyskúšali si rôzne zaujímavé aktivity a tiež im bolo vysvetlené, že sebapoškodzovanie je jednou z najhorších foriem riešenia problémov. Druhý workshop bol na tému závislosti na mobilných telefónoch a nebezpečenstiev sociálnych sietí a bol realizovaný so žiakmi 6. ročníka. Sociálne siete ponúkajú deťom mnoho nepravdivých či polopravdivých informácií, navádzajú ich na rôzne škodlivé aktivity, propagujú často negatívne javy a deti sa v tom často nevedia správne orientovať či vyhodnotiť obsah informácií. Je preto potrebné vymedziť si len určitý čas, ktorý venujeme svojmu mobilnému telefónu a zvyšok času venujeme iným užitočnejším aktivitám. Verím, že aj tieto workshopy pomohli našim žiakom, aby nepodľahli týmto moderným nástrahám.
Školský podporný tím
Ing. Slávka Jurčíková