Tematický deň „Voda“ – prepojenie vzdelávania a kreativity
Naša škola sa zapojila do novej kurikulárnej reformy, ktorá prináša moderné a pútavé formy vzdelávania. Jednou z nich je blokové vyučovanie, ktoré umožňuje dlhšie a intenzívnejšie zameranie na tému, podporuje tímovú prácu, kreatívne myslenie a praktické aktivity. Tento prístup obohacuje učenie a pomáha žiakom lepšie pochopiť a aplikovať získané vedomosti. Pri príležitosti Dňa vody sa žiaci 7.A triedy zapojili do unikátneho tematického dňa s názvom „Voda“. Blokové vyučovanie bolo navrhnuté tak, aby prepojilo viaceré predmety – chémiu, matematiku, anglický jazyk a občiansku náuku – a zároveň umožnilo žiakom objaviť rôzne aspekty významu vody interaktívnou a kreatívnou formou.
Anglický jazyk: Kolobeh vody v prírode
Blok anglického jazyka priniesol netradičný prístup k vzdelávaniu. Žiaci sa najskôr pozitívne naladili tancom spojeným s konverzáciou v angličtine. Po úvodnej aktivite si pozreli náučné video o kolobehu vody, ktoré bolo základom na čítanie s porozumením. Nové slovné pojmy si precvičili prostredníctvom obľúbenej aplikácie Kahoot. Tvorivú časť uzavreli skladaním vlastných piesní, v ktorých museli použiť minimálne tri nové slovíčka, čím si upevnili osvojenú slovnú zásobu.
Matematika: Percentá v praxi
Na hodinách matematiky sa žiaci venovali precvičovaniu percent, pričom všetky príklady boli tematicky prepojené s vodou. Po úvodnej diskusii sa zapojili do skupinovej aktivity „Počítaj a odpovedaj“, kde museli promptne reagovať na matematické úlohy zadávané učiteľkou. Svoje vedomosti si overili aj v behacej hre „Popcorn“, kde riešili úlohy s rôznou náročnosťou. Na záver bloku vytvárali kreatívnu Percentovú mapu vody, ktorá vizuálne znázorňovala ich poznatky. Za svoje výkony si zbierali kvapky vody, ktoré boli v závere premenené na dobré známky.
Občianska náuka: Voda a budovanie charakteru
Na hodinách občianskej náuky žiaci premýšľali nad významom vody formou aktivity „Snehová guľa“. V rámci tejto aktivity vypisovali fakty, ktoré ich napadli v súvislosti s vodou, a následne ich rozširovali počas migrácie skupín, kde spoločne dopĺňali odpovede na rôzne otázky, rozvíjajúce ich kritické myslenie.. Na záver vytvorili ekologické plagáty upozorňujúce na dôležitosť ochrany vodných zdrojov.
Chémia: Experimentovanie a pojmové mapy
Chemický blok ponúkol žiakom možnosť vyskúšať si bádateľský prístup. Na základe naštudovaných faktov si stanovili hypotézy, ktoré overovali vlastnými pokusmi. Po vyhodnotení a overení pokusu si fakty a pojmy súvisiace s vodou spracovali do pojmových máp na tému „Voda“, čím si upevnili získané vedomosti a prepojili ich do uceleného systému.
Napísali nám:
"Mali sme viac času na preberanie témy a bolo to zábavnejšie....., baví nás to a učíme sa s radosťou.......som spokojná, nadšená lebo to bolo veľmi zaujímavé a veľa sme sa naučili a užili si veľa zábavy........, chcela by som takýchto dní viac......,nečakala som, že sa môžem naučiť spolupracovať aj s kým nechcem......., nie si v strese, je to zábava......,učíš sa spolpracovať, naučíš sa niečo, ale iným spôsobom ako bežne.......,naučili sme sa veci do života....,
Ing. Slávka Jurčíková, Ing: Jana Kužmová, Ing. Marta Oškrobaná, Mgr. Ľubomír Kultan
...